Loughborough University
Universitet ko'plab nufuzli mukofotlarga sazovor bo'lgan. Loughboro, shuningdek, Whatuni Students Choice mukofotlarida Yil universitetini qo'lga kiritdi. Bundan tashqari, universitet siyosat, iqtisodiyot va sport sohalariga qo'shgan hissasi uchun 7 ta Angliya qirolichasi mukofotiga sazovor bo'ldi. Loughborough tadqiqotining 90% dan ortig'i dunyoda etakchi hisoblanadi.
Loughborough universitetida o'qishning afzalliklari:
Talabalar bandligi bo'yicha Buyuk Britaniyada 1-o'rinni egallaydi va universitetning karyera markazi dunyodagi eng yaxshi 25 talikka kiradi universitet rivojlangan ilmiy-tadqiqot bazasiga ega va talabalarni turli bilim sohalarida tadqiqot faoliyatiga faol jalb qiladi
QS World University Rankings by Subject 2022 ma'lumotlariga ko'ra, universitet sport bilan bog'liq fanlar bo'yicha dunyoda 1-o'rinni egallaydi.
Times Higher Education statistik ma'lumotlariga ko'ra, universitet talabalar uchun sifatli hayotni ta'minlash, shuningdek, xalqaro talabalarni qo'llab-quvvatlash bo'yicha birinchi o'rinni egalladi.

Loughborough University
Loughborough University is one of the leading universities in the UK, a partner of the world's largest companies. Currently, more than 40 research centers and institutes operate on the basis of the university.
For all the time of its activity, the university has been awarded many prestigious awards. Loughborough also won University of the Year in the Whatuni Students Choice Awards. Moreover, the university got 7 Queen awards for its contribution to politics, economicы disciplines and even sports. Over 90% of Loughborough's research is world-leading.
Benefits of studying at Loughborough University:
Ranks 1st in the UK for student employment, and the university's career center is in the top 25 in the world the university has a developed research base and actively attracts students to research activities in various fields of knowledge
According to QS World University Rankings by Subject 2022, the university ranks 1st in the world in sports-related subjects
According to statistics from Times Higher Education, the university was ranked first for providing a quality life for students, as well as supporting international students.